Dub 3, 2008
Set

Stipendium a cesta do Česka

Jak jsem psal o interview, s tím, že mi dají vědět do dvou týdnů, tak nakonec byli rychlejší. V úterý mi přišel mail s výsledky. Můžete si zkusit tipnout výsledek…

Dostal jsem to:).

Jenom jsem doufal, že to není apríl (v úterý bylo prvního dubna). Ale zdá se, že ne.

Je s tím ale spojená taková (ne)příjemnost – záleží jak se to vezme. Vyhlášení vítězů s ceremonií bude 17. dubna v Praze. Účast sice není úplně povinná, ale hlavní organizátorka programu se v mailu rozplývala, jak je to úžasný a doporučeníhodný. A taky mi to přijde trochu jako slušnost, je mi hloupý se tam neukázat. Takže si udělám výlet do Česka.

Hledal jsem na internetu letenky a je to docela džungle – nenašel jsem žádnej rozumnej vyhledávač, kterej by uměl kombinovat různý low costový aerolinie a byly tam vážně všechny (pokud o nějakém víte, rád se nechám poučit). Takže jako nejlepší model se ukázalo zkoumat přímo stránky jednotlivých aerolinek.

Existují jenom dvě místa, kam se dá letět zároveň přímo z Brna a z Aalborgu – Londýn a Barcelona (z Kodaně, Aarhusu/Prahy, Vídně je toho víc, ale zase se to prodraží o cestu tam).

A Ryanair měl navíc ultimátní akci – z Londýna do Brna za 10 liber (320 Kč) i se všema poplatkama. A z Aalborgu do Londýna se dá doletět se Sterlingem za 360 DKK (1220 Kč).

Jenom to moc nenavazuje – do Londýna to přilétá v úterý večer a z Londýna odlétá ve středu odpoledne. A ještě jsou to dvě různý letiště, asi 40 kilometrů od sebe. Ale nakonec mi přišlo, že to bude aspoň veselý:).

Tak jsem se pustil do nakupování. Moje první placení po internetu kartou. Člověk musí být ostražitej, v průběhu nákupu se mu snaží vnutit různý výhody – jako cestovní pojištění, víc místa pro nohy, rezervaci místa, musí chtít online odbavení, nemít žádný zavazadla – za všechno se platí a stojí to tak stejně jak samotná letenka. Holt daň za levnou cenu.

Vyskytly se dva problémy. První je snad jen drobnost – Sterling se nekamarádí s diakritikou a když jsem podle pokynů vyplnil do formuláře přesné znění svého jména, tak se mi na letence po zaplacení objevilo KřIVáNEK. Tak doufám, že nebudou při odbavení moc protestovat.

Druhá věc byla ale horší – když jsem chtěl koupit druhou letenku, tak najednou byla skoro 3x dražší – jak jsem si potom všiml, superslevněná se musela koupit 14 dní předem, což jsem asi o 10 minut nestihl. Tak jsem nakonec zaplatil 40 liber místo 15. Ale pořád to ještě není tak hrozný – a hlavně už se nedalo moc nic dělat – lístek do Londýna byl koupenej a nic levnějšího od tam beztak neletělo.

Ceny letenek jsou vůbec rozmarná věc – lítá to nahoru a dolů pseudonáhodně v rozmezí třeba 500 – 5 000 Kč, takže je potřeba mít štěstí a kupovat ve vhodnou chvíli.

Do Brna přiletím ve středu večer, ve čtvrtek je ceremonie v Praze. S cestou zpátky ještě moc nevím. Chtěl bych jet tak nejpozději v neděli. Ale zatím se mi nepodařilo najít žádnej rozumnej spoj. Ale trochu mě láká zkusit to stopem:).

5 Comments

  • No myslím že stopem to bude nejlevnější a nejzábavnější. Já hlasuju pro Stopem! 😉

  • Tak az (nikoli kdyz) pojedes tim stopem, tak se muzes stavit v Drazdanech jestli chces:).

  • Po pravdě mi přijde větší pohoda letět Ryanairem z Aarhusu s přestupem v Londýně do Brna. Do Arhusu to není tak daleko, celé se to dá zvládnout za jeden den (vstaneš v 5 ráno, v 5 odpoledne jseš v Brně) a je to v součtu levnější. Ale teď už je to jedno :)

  • S tím součtem si nejsem tak úplně jistej – letenka z Århusu stojí 335 DKK nejlevnější a to zrovna nebylo v ten den, kdy jsem chtěl letět (teď už se teda dá koupit, oni s tím pořád hýbou) – ale i tak – je to jen o 25 DKK levnější než se Sterlingem a nejlevnější lístek na vlak jsem našel za 160 DKK – možná busem nebo s tou kartičkou je to levnější…

    Ale zas to má výhodu, že je to na stejný letiště a stejnej den, což není pravda úplně blbý. Ale co už;).

    Jo, mimochodem, kdybyste třeba někdo chtěli najít nějaký low cost letenky, našel jsem asi nejlepší vyhledávač (je to v češtině) – http://www.flylowcostairlines.org

  • Aha, tak beru zpět, dá se koupit letenka z Arhusu do Londýna i za 80 DKK, ale je potřeba mít štěstí na akci.

Leave a comment

Archiv

RSS Feed