Úno 7, 2014
Set

Co teď budu dělat?

Rozhodl jsem se skončit v práci, s velkou vděčností za vše, co jsem se mohl za uplynulé dva roky naučit, a s jakými zajímavými lidmi jsem měl příležitost spolupracovat. Myslím, že jsem těžko mohl najít lepší příležitost k profesnímu růstu a k rozšíření obzorů.

Hlavní motivací pro odchod byla chuť vyzkoušet si, jestli si dokážu sám sobě hledat dostatečně zajímavou činnost (která by mě případně časem i uživila). Další byla obava, abych si příliš nezvykl na práci, která nedává prostor pro jiné aktivity přes týden. A v neposlední řadě to bylo nutkání ke změně a pocit, že momentálně nic neriskuji a je to věřím správný čas zkusit trochu experimentovat.

Vnitřně na to koukám tak, že jsem si dal sám sobě „půlroční stipendium“. Podobně jako se žádá o granty na podporu různých projektů, tak jsem si vnitřně požádal sám sebe o financování na půl roku experimentování a sám sobě jsem si stipendium schválil. Věřím, že to bude v dlouhém běhu dobrá investice. A v srpnu se rozmyslím, co chci dělat dál.

Vnímám riziko, že toho půl roku proflákám a zjistím, že sám sebe neumím dost organizovat a ovládat svou lenost. Ale i to je vlastně pozitivní zjištění a je lepší to zjistit teď než později. A kdybych to nezkusil, tak by mě to potom mohlo mrzet.

No, a co teda vlastně budu dělat?

Mám obecnou představu – baví mě být u vzniku nových věcí. A baví mě klást otázky. A baví mě učit se nové věci.

Nechtěl bych se nechat zaměstnat, alespoň ne brzo. I když to nechci úplně vylučovat – nevím, jaké příležitosti se objeví.

Konkrétněji své plány umím rozdělit do více kategorií:

 1. Více se věnovat již rozjetým věcem
  • rozvíjení rodiny internetových obchodů napadite.cz – momentálně prodáváme obaly na Kindle www.napadite.cz/kindle-obaly a papírové peněženky www.napadite.cz/papirove-penezenky, mám pár nápadů, co prodávat dalšího (uvítám tipy!)
  • organizace skautského Středoevropského Jamboree – www.cej2014.cz – jamboree bude v srpnu, jsem zástupce šéfky týmu a považuji to pro sebe za prioritní akci
  • účast ve skupině pro Strategii Junáka do roku 2022 – http://strategie.skauting.cz/ – pomoc se zaváděním dlouhodobého plánování do skautské organizace, vnímám to jako zajímavou příležitost vyzkoušet podobnou věc jako jsem dělal v práci v prostředí neziskovky
 2. Podílet se na nových projektech
  • mám pár nápadů v různé fázi rozmyšlenosti. Něco jsou drobnosti, něco je trochu většího. Hlavním kritériem pro mě je, jestli by mě bavilo to dělat. Některé by možná mohly i časem něco vydělávat, některé jsou čistě pro radost.
  • rád se zapojím do příprav nápadů někoho jiného, třeba se objeví nějaká zajímavá příležitost. Nebo dělat oponenturu nápadům někoho jiného. Baví mě vyptávat se a prozkoumávat myšlenky druhých (potěší mně, když si budete chtít povídat!)
 3. Učit se
  • přihlásil jsem se a budu na jaře chodit do iCollege – www.icollege.cz – kurz, od kterého si slibuji především rozšíření obzorů, co vše a jak se dá dělat v internetovém prostředí
  • rád bych dělal zajímavé jednorázové kurzy – na naucmese.cz, coursera.com, …
  • časem by mě věřím bavilo nějaké semináře sám vést – loni jsem si na skautském vůdcovském kurzu ověřil, že mě to hodně baví a sám se uváděním vzdělávacích programů hodně dozvím a naučím
 4. Mít víc času na „žití“
  • vídat se s kamarády, chodit do divadla, hrát badminton či deskovky, …
  • rád bych zkusil být rozkročený mezi Prahou a Brnem – chtěl bych být v tom místě, kde se zrovna děje zajímavého. Bonusem je i časté ježdění vlakem, které mě baví (píšu tento článek někde mezi Pardubicema a Kolínem)

Jsem sám hodně zvědavý, jaký bude tento půlrok.

A jsem otevřený libovolné spolupráci a nápadům. Budu mít radost, když se ozvete!

martin.krivanek@gmail.com

8 Comments

 • Moc ti fandím! :-)

 • Dobrý den Martine, i když Vás neznám, je mi Váš krok sympatický. Držím Vám palce, aby semínko nápadu vyrostlo v krásný silný strom.
  Moje osobní každodenní zkušenost (také jsme s manželem opustili zaměstnání a máme malou rodinnou firmu) je, že je pro mě nejtěžší najít právě tu disciplínu a překonat lenost. Protože super nápady a vize bez konkrétních každodenních drobných kroků.
  Tak hurá do toho, pozdravujte své stipendium. Marta

 • Chybí mi tam konec jedné, věty, omlouvám se. Ale věřím, že jste to pochopil:-). Marta

 • Ahoj Martine,
  Zajímavé rozhodnutí, já to samé (podobné) udělal před půl rokem :)
  Můžem zajít na kafe, jestli chceš.

 • […] kdy jsem skončil v práci a dal jsem si „sám sobě svůj grant“ (viz můj předchozí zápisek). Protože je to zhruba polovina doby, je to dobrá chvíle na průběžné zhodnocení, jak se mi […]

 • supr

 • Ti jsy kkt. Jdy se snyst

 • Zajímavý a věcný článek a takové články v dnešní době rozhodně nejsou. Vím, o čem mluvím, protože tak trochu sedím u internetu a sem tam čtu. Váš článek mě přesvědčil a určitě se sem vrátím :)

Leave a comment

Archiv

RSS Feed