Jak se dostat ke studiu v zahraničí
To, že bych rád vyjel studovat někam do zahraničí, jsem věděl už při nástupu na vysokou. Od všech, co takhle někde byli, jsem slyšel samé klady – zajímavá zkušenost, poznání jiné země, jiného způsobu školství, zlepšení jazyka… Co předchází takovému výjezdu?
V průběhu prvního semestru na FI (Fakulta informatiky Masarykovy univerzity) jsem se zašel zeptat za paní, která má u nás na fakultě na starosti zahraniční výjezdy. Dozvěděl jsem se, že nejjednodušší (a nejobvyklejší) je vyjet v programu Erasmus, ale také o možnosti využít grantu od zemí EHP (Norsko, Island, Lichtenštejnsko), za podstatně výhodnějších podmínek než v Erasmu (ale člověk si sám musí domluvit školu, na které bude studovat). V Erasmu dostává člověk stipendium 200-600 euro na měsíc (podle drahosti země), konkrétně v Dánsku je to 490. A nic víc. V programu EHP to je asi 800 euro měsíčně + letenka, pojištění a příspěvěk na učebnice. Je s tím ale mnohem víc starání a grant dostane asi 30 lidí z republiky (na Erasmus vyjede jenom z naší fakulty tak 30 lidí ročně).
Zkusil jsem se proto na jaře (v druhém semestru) zúčastnit výběrového řízení na Erasmus u nás na fakultě. Každý odevzdá přihlášku, kde si může vybrat preferované školy a zúčastní se testu z angličtiny a pohovoru (taktéž v angličtině). Poté je trochu neprůhledným systémem vybrána skupina lidí, která bude mít možnost vycestovat. Pro magisterské studenty je míst poměrně hodně (fakulta má smlouvu s asi 20 univerzitami v zahraničí, na každou tak pro 1-3 lidi), takže se dostane téměř každý, pro bakalářské studenty je to horší – škol je asi pět, z toho ještě dvě v Německu (tedy mluví se tam německy) a jedna v Lucembursku (mluví se tam francouzsky), takže těch míst moc nezbývá a jsou navíc sdílená i s magistry.
Takže abych to zkrátil – nebyl jsem vybrán:). (Kamarád Jeňa jo (je už v magisterském studiu), a proto byl minulý semestr právě na té stejné univerzitě, kam teď pojedu i já).
Rozhodl jsem se proto zkusit sehnat si nějakou školu, na kterou bych mohl využít onoho grantu od EHP. Jediná univerzita, která měla bakalářskou informatiku v angličtině byla ve městě Akureyri na Islandu. Vyměnil jsem si s nimi pár emailů, vyplnil všechny formuláře, které požadovali, napsal motivační esej a vše jim zaslal.
Nicméně neoplývají přímo bleskovou reakční dobou a tak nebyli schopní rozhodnout, jestli mě vezmou dřív, než byla uzávěrka pro podávání žádostí o grant, takže to taky padlo. A to už jsem se začínal na Island těšit (je to vážně pěkná země:) ).
Někdy na začátku října jsem se od kamaráda ve škole dozvěděl, že se prý možná objevila nějaká místa přes Erasmus do Dánska. Tak jsem se zašel zeptat a opravdu – 2 místa do Aalborgu byla volná. Bylo potřeba se ale rozhodnout a odevzdat všechny náležitosti do dalšího dne. Vyplnil jsem proto přihlášku, sehnal si doporučující dopis, potvrzení o angličtině a vše zaslal do Aalborgu.
Od tam mi posléze napsali, že mě berou. Sice budu studovat jakoby v prvním ročníku magisterského studia, ač ještě nejsem bakalář, ale mně to nevadí a jim zdá se taky ne.
V prosinci mi napsali z Islandu (asi po čtvrt roce), že mi s potěšením oznamují, že mě berou:). Trochu pozdě. Tak jsem se zase odhlásil. Ještě jsem viděl nabídku do Kyrgistánu a Uzbekistánu (800 euro měsíčně + letenka a pojištění), což mi přišlo vážně zajímavý a chvilku jsem nad tím přemýšlel – bylo by to asi o hodně zajímavější než nudně evropské Dánsko:).
Ale nakonec jsem zůstal věrný Dánsku. Ještě bylo nutné získat od nich potvrzený Learning Agreement (co budu studovat), vyplnit žádost o stipendium a finační smlouvu. Dnes jsem to byl zanést do celouniverzitního centra zahraničních studií. A tím by měl být s papírováním prozatím snad konec.
Mám už koupený lístek na autobus (od Eurolines, autobusem do Berlína, tam přestup na další autobus do Aalborgu, za 1860 Kč, cesta trvá asi 20 hodin) a zaplacenou zálohu na koleje (asi 7 000 Kč v přepočtu).
A dostal jsem od FI tričko (žluté s obludně velkým nápisem na zádech) a propagační brožurky, abych mohl Dány vzdělávat:).
Propagační brožurkyBrožurky jsem taky dostal Nějak jsem na ně furt zapomínal, tak mi ležely na nočním stolku tak dlouho, až jsem je omylem polil vodou a byly cely zkrabateny a hnusny. Tak jsem Dany nevzdelal
Ale tričko jsem nosil
Kyrgistán v Uzbekistánu by byl lepsi. Skoda, snad priste 😀
Ahoj, malý report o studium V Dánsku https://www.youtube.com/watch?v=7XMnUjcXzEY
Osobně bych asi neodolal tomu Islandu, ale i Dánsko má něco do sebe. Kdysi jsem tam byl týden studijně, resp. oficiálně studijně, ale v reálu to byla spíš taková poznávací dovolená v dánské rodině..:) Země je to pěkná a i lidi byli fajn.
Wow, Dánsko zní dobře, taky jsem ho zvažovala, neboť školné je zadarmo… Ale když jsem tam jednou byla, tak pro mě bylo docela drahé, takže vyhrálo nakonec Skotsko :D.
Ahoj:)
Prosímtě, studovala jsi tam INFORMATIKU?
Áno, študenti z Európskej únie majú to šťastie, že je pre nich štúdium v Dánsku úplne zdarma. Neplatí sa žiadne školné ani registračné poplatky. Výnimkou sú iba súkromné školy a niektoré doktorandské odbory.Treba však spomenúť, že Dánsko patrí medzi drahé krajiny, preto treba počítať s pomerne vysokými životnými nákladmi. Hlavné mesto Kodaň patrí medzi najdrahšie.
Ahoj, jak bylo v Dánsku? Nezkoušeli jsi nebo nelákaly zde někoho ještě jiné země jako USA, Kanada nebo Austrálie?